Tukuma deputāti apseko vētras skartās vietas. Pašvaldība lūgs valsts atbalstu vētras radīto seku likvidēšanai.
 Agris Zvaigzneskalns (no labās) Foto: Tukuma Balss
11.jūnijā Tukuma novadu pāršalca vētra, atstājot aiz sevis vērienīgus postījumus - norauti ēku jumti, sagruvuši malkas šķūnīši un siltumnīcas, neskaitāmi nolauzti un no zemes izrauti koki, applūdušas pilsētas un lauku teritorijas, aizdambētas lietus kanalizācijas notekas, pārrautas elektro un citu sakaru sistēmas.
Sakarā ar dabas stihijas radītajiem postījumiem, 12.jūnijā plkst.12:00 Tukuma novada Domē tika sasaukta ārkārtas novadu apvienotā Civilās aizsardzības komisija, kurā bez Tukuma novada iekļauti Kandavas, Jaunpils un Engures novadu pārstāvji, un tika pārrunāti pagājušās diennakts notikumi.
VUGD ziņoja par nolauztiem kokiem un citiem neskaitāmiem izsaukumiem novadā, īpaši "Ķīšu" pansionātā, kur ugunsdzēsēji uzgāzušos koku ēkas vienai daļai turpināja zāģēt vēl trešdien visu dienu. Tāpat konstatētas sadales tīklu elektrolīniju balstu bojājumi un elektrolīniju pārrāvumi.
Tukuma pašvaldības policija ziņoja pārsvarā par nolauztiem un kritušajiem kokiem, kā arī neskaitāmiem informatīvā dispečerdienesta zvaniem. Tukuma Domes priekšsēdētāja vietnieks Agris Zvaigzneskalns (Latvijas Zaļā Partija) atklāj, ka seku novēršanā iesaistīti arī Tukuma novada Domes komunālās nodaļas darbinieku kapacitāte un vairāki Tukuma pašvaldības līgumpakalpojumu izpildītāji komersanti. Kandavas pusē salīdzinoši postījumi mazāk, savukārt Jaunpili vētra nav skārusi gandrīz vispār.
Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Ēriks Lukmans uzturēja iniciatīvu apzināt un apkopot radušos seku likvidēšanas izmaksas līdz kārtējai Domes sēdei un attiecīgi Ministru kabineta noteikumu Nr.1644 kārtībā arī pieprasīt valstij segt daļu no seku likvidācijas izmaksām.
Vēlāk Zvaigzneskalns kopā ar citu Tukuma novada Domes deputātu Jāni Eisaku, pēc iedzīvotāju aicinājuma, devās apsekot novada vietas, kuras vētras sekas skārušas visvairāk. Deputāti apraudzīja "Alpukalnu" saimniecību Tumes pagastā, kur pilnībā nopostīta kūts, bērzu birzs ar naktsvijolēm un ābeles, sagāzta siltumnīca un pirts, savukārt tikko pirktu auto sacaurumojuši lidojoši šīfera gabali. Deputāti aprunājās ar māju saimnieku Aināru Celmu un meklēja iespēju kā pašvaldība var palīdzēt Celmu ģimenei.
Eisaks atzīst, ka līdzcilvēku atbalsts šādos gadījumos ir īpaši nozīmīgs, un jau šobrīd cilvēki zvana un jautā, ko un kā var palīdzēt. “Ir uzņēmēji, kuri man personīgi ir zvanījuši un piedāvājuši sniegt savu palīdzību Celmu ģimenei. Pārsvarā šeit ir runa par būvmateriāliem,” skaidroja Latvijas Zemnieku Savienību (LZS) pārstāvošais deputāts.
Vislielākie postījumi Tukuma novadā bijuši "Ķīšu” pansionāta teritorijā, kurā nolauzti ļoti daudz teritorijā esošie koki, kā arī no vētras cietusi blakus esošā daudzdzīvokļu ēka, kurai daļēji jumtam norauts parapeta pārklājums.
Tāpat apsekota daudzdzīvokļu ēka Tukumā Kuldīgas ielā - tur mājai norauta daļa jumta. Šo ēku apsaimnieko paši iedzīvotāji un šobrīd darbi nenotiek, jo darbu koordinācija un virzība ir apgrūtināta dēļ mazaktīviem iedzīvotājiem. Arī Durbes pils parka teritorijā izrauti un nolauzti koki, kas lūstot skāruši Durbes tilta margas. Bojāts arī Tukuma muzeja Pils torņa dakstiņu jumts utt.
Pēc apsekojuma Zvaigzneskalns cer iekļaut daļu seku likvidēšanas izmaksu plānotajā valsts pieprasījumā, lai sniegtu maksimālu atbalstu cilvēkiem, kas ārkārtas situācijā ir bezspēcīgi ātri risināt radušās problēmas.



Foto:
Vetra Tukumā 2019/TukumaBalss
Vetra Tukumā2019/TukumaZinas
atjaunots: 2019.g 12.jūnijā | Marta Saulīte (x2403) Novados, Tukums, Engure, Jaunpils, Kandava
|