Zāļu kompensācijai tiek papildu miljoni; pacientu organizācijas norāda – nepietiekami un novēloti
Foto: Freepik stock images
Veselības ministrija ieplānojusi kompensējamo zāļu pieejamības uzlabošanai šogad papildus novirzīt vairāk nekā 30 miljonus eiro, liecina publiski pieejamais ministrijas informatīvais ziņojums. Nauda šim nolūkam budžetā jau paredzēta, konkrēta summa esot tikai formāli jāpieprasa Finanšu ministrijā – skaidro Veselības ministrijā. Pacientu organizācijas savukārt norāda: kaut arī summa šķiet iespaidīga, tā tik un tā nesedz viegli paredzamo un ne mazāk iespaidīgo deficītu.
Veselības aprūpes budžets gadu gadiem ir veidots, jau no paša sākuma skaidri zinot, ka ar atvēlēto naudu nepietiks. Līdz ar to caurumi ir kļuvuši tik lieli, ka daudzos gadījumos grūti atrast atbilstīga izmēra ielāpus.
Pacientu organizācijas un arī apvienības, kas saistītas ar zāļu apriti, uztraucas, ka tā būs arī šajā gadījumā, un ne bez pamata, jo Veselības ministrijas aprēķini liecina – arī tad, ja prasītais papildu finansējums kompensējamiem medikamentiem būs, prognozējamais deficīts gada beigās tik un tā būs lielāks par 17 miljoniem eiro.
Sabiedriskās organizācijas, kuras pārstāv pacientu intereses, ir neizpratnē, kāpēc uzreiz nevarētu pieprasīt tik daudz papildu līdzekļu, lai deficīta nebūtu.
Un arī no ziņojuma izriet, ka situācija ir iepriekš prognozējama, – iedzīvotāju skaits samazinās, bet saslimstība pieaug, īpaši onkoloģijas, sirds un asinsvadu slimību un vielmaiņas slimību pacientu vidū.
Šo pacientu ārstēšanai arī tikusi liela daļa papildu naudas, taču ne citām vajadzībām, piemēram, reto slimību jomā līdzekļi nodrošināti vienīgi tam, lai arī turpmāk varētu ārstēties tie slimnieki, kuri jau saņem valsts apmaksātas zāles.
"Ja mēs raugāmies no tāda aspekta, vai tiek nodrošinātas jaunas diagnozes ar jauniem inovatīviem medikamentiem, tad mēs no šī ziņojuma neredzam te paredzētu finansējuma pieaugumu," Latvijas Radio teica Latvijas Reto slimību alianses vadītājs Juris Beikmanis.
Tas nozīmē, ka būtībā par jaunu reto diagnožu iekļaušanu kompensācijas sistēmā būs jācīnās pašiem pacientiem, skaidroja eksperts.
Reto slimību alianse, kā arī vairākas citas pacientu organizācijas iesniegušas aizrādījumus par to, ka naudas sadalē reto slimību pacienti atstāti novārtā. Veselības ministrijā saka – retajām slimībām naudas pietrūcis; citās slimību grupās gan jaunas zāles būs.
"5,3 miljoni pilnīgi jaunu zāļu iekļaušanai un 9,3 miljoni kompensējamo zāļu sarakstā – zālēm paplašinātas diagnozes, ko varētu saukt noteiktu diagnožu gadījumā arī jaunas zāles; galvenokārt tā ir onkoloģijas joma, onkohematoloģijas joma, kur mēs varam sagaidīt jaunus medikamentus, un psihiatrisko slimību ārstēšanai, konkrēti – depresijas ārstēšanai," norādīja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Šīm vajadzībām kopumā paredzēti 14,6 miljoni, bet vēl nepilni 16 miljoni paredzēti jau pieminētajai ārstēšanas nepārtrauktībai, tā skaidroja Farmācijas departamenta direktore.
Nauda VM budžetā jau paredzēta, bet kādā īpašā, ja tā var teikt, maciņa nodalījumā. Lai no tā līdzekļus paņemtu, VM vajadzība detalizēti jāpamato.
Tā kā Finanšu ministrija pret vairākām ziņojuma daļām iebildusi, dokuments vēl būs jālabo un no jauna jāsaskaņo, tāpēc pacientus nauda nesasniegs agrāk par maija vidu. Pacientu organizāciju ieskatā – pārāk vēlu, jo īpaši, ja zināms, ka nauda bijusi sasniedzama jau gada sākumā.
Aiz visiem skaitļiem ir cilvēki, piemēram, zināms, ka par 5,3 miljoniem pilnīgi jaunas zāles saņems 215 cilvēki, bet par 9,3 miljoniem ārstēšanas iespējas paplašināsies vēl gandrīz 600 slimniekiem. Tā kā VM jau rēķina, ka ar šiem vairāk nekā 30 miljoniem būs par maz un deficīts kompensējamo zāļu sarakstā šogad būs vismaz 17 miljoni, visticamāk, līdzekļi būs jāprasa vēlreiz un jau no cita avota, kas varētu būt nauda neparedzētiem gadījumiem, lai gan visi šie izdevumi nekādā ziņā nav neparedzēti.
Resurss: lsm.lv
atjaunots: 2024.g 22.aprīlī | Tukuma Balss (x204)
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|