Tukuma mākslas muzeja izstāžu zāle šoreiz nosacīti sadalīta vairākas telpās, jo vienā izstādē pirmoreiz apkopoti visu četru Ģērmaņu dzimtas mākslinieku darbi. Līdzās dvīņubrāļu Jura un Andreja darbiem, kam šī ir astoņdesmitās jubilejas izstāde, apskatei izlikti arī Jura meitas Agnijas Ģērmanes un Andreja sievas Olitas Gulbes-Ģērmanes darbi. Ceļojums Ģērmaņu dzimtas mākslas pasaulē sākas ar Agnijas Ģērmanes gleznu.
Gleznotāji Juris un Andrejs Ģērmaņi vizuāli ir līdzīgi kā divas ūdens piles, un arī abu ceļš uz gleznošanu aizsākās vienā dienā tālajā 1952. gadā, kad abi iestājās Jaņa Rozentāla mākslas skolā. Brāļiem tuvas ir ainavas un portreti. Arī šajā izstādē ir gan režisora Jāņa Streiča portrets, gan Jura Ģērmaņa pašportrets, kas esot tapis pandēmijas laikā, kad apmeklētājiem teju pusgadu bija slēgtas frizētavas. Jura Ģērmaņa darbi gan ir vairāk gaisa un gaismas caurstrāvoti, savukārt Andreja darbos jaušama spontanitāte un krāsu košums. Tomēr nereti tiek jaukti ne tikai brāļi, bet arī viņu darbi.
Gulbei-Ģērmanei tuva esot japāņu literatūra un filozofiski mediatīvās tēmas, kas atainotas mazformāta darbos. Viņa ir arī tonālās glezniecības tradīciju kopēja klusās dabas un ainavas žanrā. Tomēr viņa joprojām uzskata, ka neesot tik liela māksliniece kā īstie Ģērmaņi.
Visi radošie Ģērmaņu dzimtas mākslinieki gan atzina, ka kopumā jau viens otru papildina, bet, vai būs vēl kāda visu četru kopizstāde, gan esot grūti pateikt. Tukuma mākslas muzejā atklātajā izstādē atlasīti pēdējā desmitgadē radītie darbi, kas būs apskatāmi līdz 22. februārim.
Resurss: lsm.lv