Uz svinīgu brīdi Lestenē bija sapulcējušies karavīri, kritušo leģionāru tuvinieki un pārstāvji no septiņām organizācijām, kuras apvienojušas spēkus un nodibinājušas jaunu biedrību latviešu karavīri piemiņai – “Lestene”.
“Te jau notika, te bija frontes. Pie Džūkstes karoja brālis pret brāli. Milzīga traģēdija. Lielā skaitā, nelikumīgi iesaukti karā. Tās bija šausmas, kas te notika,” norādīja biedrības “Lestene” valdes priekšsēdētājs Aivars Sinka.
Karavīru piemiņas biedrības uzdevums būs pārraudzīt Lestenes Brāļu kapu kompleksa uzturēšanu un palīdzēt unikālās Lestenes baznīcas atjaunošanā. Šim mērķim vāks ziedojumus.
“Tāda īsta saimnieka šim brāļu kapu kompleksam nav. Tā bija brīvprātīga “Daugavas vanagu” naudas vākšana. Daudzas formalitātes šeit jākārto. Mērķis ir arī iekļaut kultūrvēsturisko pieminekļu sadaļā ar visu izrietošo,” pastāstīja fonda “Namejs” valdes priekšsēdētājs Raimonds Graube.
Biedrības “Lestene” dibinātāji ir “Daugavas vanagu” Centrālā valde, Latviešu Virsnieku apvienība, Latvijas Ģenerāļu klubs, Latvijas Nacionālo karavīru biedrība, Lestenes Evaņģēliski Luteriskā draudze, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs”. Biedrības pārstāvji uzsver – būtiski, lai sabiedrība, ārvalstu viesi un tūristi zina patiesību par Latvijas vēstures sarežģīto posmu. Tas īpaši svarīgi ir hibrīdkara un viltus ziņu apstākļos, kad jāatspēko pret Latviju vērstas nepatiesības un mīti.
“Kāpēc latvieši bija leģionā, tas stāsts ir jāizstāsta. Mēs esam bijuši okupētas valsts iesaukti. Cīnījās ar sarkanbaltsarkano karogu uz pleca,” norādīja Graube.
Pirmie soļi jau sperti. Baznīcai blakus ir ēka, kas saglabājusies no kara laika. Ar laiku tur būs Kurzemes kauju muzejs. Pagaidām iekārtota izstāde un bunkurs, kāds bija kara laikā.
“Precīzas kopijas: gan formas tērpi, gan ieroči. Ekspozīcija vērsta uz Kurzemes trešo lielkauju. Piedāvājam arī ekskursijas apvidū, lai cilvēki, kas apmeklē Lesteni, lai aizbrauc un ir skaidrs, kas notika Lestenes apkārtnē Otrajā pasaules karā,” pastāstīja Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš.
Biedrība “Lestene” izzinās leģionāru likteņstāstus, kas papildinās Latvijas vēstures lappuses, un stiprinās patriotismu.
Resurss: lsm.lv