Latvijā uz elektrolīnijām uzstāda putnu novirzīšanas zīmes
Uz elektrolīnijām uzstādāmie putnu novirzītāji. Foto: Miks Kuncevičs / Latvijas Televīzija
Liels putnu skaits iet bojā, ielidojot elektrības vados. Cik daudz tieši, Latvijā nav veikti pētījumi, tomēr ārzemju zinātnieku vērtējumi liek saprast, ka putnu mirstība elektrolīniju dēļ ir liela. Rūpējoties par Valmieras novada Pukšu purvā ligzdojošajiem un arī gājputniem, tur elektrolīnijām uzstādītas īpašas novirzīšanas zīmes. Pirmo reizi Latvijā šādi marķieri elektrolīniju vados uzstādīti ar speciāli pielāgotu dronu. Ornitologi norāda – tā bija jādara jau sen – un cer, ka šādas ierīces tiks izvietotas daudz vairāk.
Pukšu purvā ir Eiropas nozīmes aizsargājami biotopi, tā centrālajā daļā atrodas sīki ezeriņi un lāmas, kur uzturas daudzi ligzdojoši bridējputni, kā arī daudzas citas putnu sugas. Blakus atrodas nozīmīga elektrolīnija, kas ir drauds putniem.
"Skatoties uz pētījumiem citās valstīs, tur ir ļoti augsta mirstība tieši saistībā ar elektrolīnijām, jo putni ieskrien tajās un iet bojā. Vadus nav tik viegli ieraudzīt, putni vienkārši ceļas gaisā, nepamana vadus un ieskrien tajos," sacīja ornitologs Viesturs Ķerus.
Ornitologi pusgadu pētīja purva savvaļas putnu populāciju, to dzīvotnes un secināja, ka uz elektrolīniju vadiem ierīces jāuzstāda vairāk nekā piecu kilometru garumā jāizvieto putnu novirzītāji.
"Konkrēti šie starp ekspertiem ir atzīti kā visefektīvākie, jo tiem ir tāda īpašības, ka viņi rotē. Tad efektīvāk un ātrāk putni tos var pamanīt. Kā varam redzēt, šeit ir atstarojošie simboli. Šie posmi ir luminiscējošie, dienas laikā šeit tiek absorbēta saule un naktī, krēslā spīd. Tas ir ļoti būtiski nakts migrējošo putnu gadījumā, lai minimalizētu saduršanās riskus," skaidroja "Augstsprieguma tīkla" vides inženiere Dace Svaža.
Šādi modernie putnubiedēkļi nav pirmie, kas uzstādīti Latvijā, – tādi ir arī citviet.
"Kurzemes loks, konkrēti uz elektrolīnijas Ventspils–Grobiņa 2 kilometru garumā. Uz līnijas Ventpils–Tume–Imanta 15 kilometru garumā. Tā uzstādīšanas metode atšķiras – posmā Venstpils–Grobiņa tika manuāli uzstādīts, tas nozīmē, ka apmācīts cilvēks kāpa balstos, ar specializētiem ratiņiem pārvietojās pa līnijām un uzstādīja šos marķierus. Savukārt otrā posmā tika izmantos speciāli radīts robots," turpināja Svaža.
Pukšu purva posms ir īpašs ar to, ka 580 putnu atbaidītāji uzstādīti ar specāli pielāgotu dronu. Šāda veida metode pielietota pirmo reizi Latvijā. Tehnoloģiju ienākšanu atzinīgi vērtē arī ornitologs.
"Tas viss ir padarījis to lētāku un ērtāku, nekā tas ir bijis līdz šim, un es ceru, ka tas nozīmē, ka arvien vairāk elektrolīnijas tiks marķētas, ņemot vērā, ka kļuvis vienkāršāk un lētāk," teica ornitologs Viesturs Ķerus.
Nākotnē paredzēts ar šādiem putnubiedēkļiem aprīkot arī citas elektrolīnijas, kas atrodas netālu no putnu ligzdošanas vai migrācijas vietām.
Resurss: lsm.lv
atjaunots: 2024.g 22.aprīlī | Tukuma Balss (x244)
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|