Latvijā atkal pieaug smēķētāju skaits; ārsti ceļ trauksmi par smēķējošiem bērniem
Foto: wexnermedical.osu.edu
Pozitīvie ieguvumi no stingrajiem smēķēšanas ierobežojumiem un krasais smēķētāju skaita samazinājums, ko statistika uzrādīja pirms desmit gadiem, sākuši izplēnēt. Smēķētāju skaitam atkal ir tendence pieaugt gan parasto, gan elektronisko cigarešu kategorijā. Bērnu ārsti ceļ trauksmi, norādot, ka bērni sāk smēķēt arvien agrāk. Turklāt meiteņu – smēķētāju skaits ir pārsniedzis smēķējošo zēnu skaitu.
Patēriņa dati norāda uz tabakas un nikotīna epidēmiju Latvijā. Atkal sācis vairoties smēķētāju skaits. Elektronisko cigarešu lietošana noteiktās vecuma grupās dažu gadu laikā pat dubultojusies. Mainās arī vecums, kādā bērni pirmo reizi pamēģina. Pirmo otro klašu skolēni, kas zina, ko nozīmē uzsmēķēt, vairs nav reti izņēmumi.
"Līderos ir meitenes, jo tieši jaunākā vecuma grupa ir tie galvenie elektronisko cigarešu lietotāji un viņiem ir vislielākais pieaugums," sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule.
Elektroniskās cigaretes īpaši iecienījuši jauni cilvēki vecuma grupā no 15-24 gadiem. "No 2016.gada tas ir burtiski dubults pieaugums no 22 līdz 44%," pauda SPKC speciāliste.
Jaunākie dati arī parāda, ka 15 gadu vecumā gandrīz trešā daļa meiteņu ir smēķējušas. To, ko tas nodara bērna veselībai, vislabāk zina ārsti. Taču daudzi, toskait bērnu vecāki joprojām tic industrijas izplatītajiem mītiem, ka nikotīns, kas nāk no elektroniskajām cigaretēm, ir mazāk kaitīgs par parastajām. "Viņi iedomājās, ka elektronisko cigarešu smēķēšana ir nu kaut kas nekaitīgs, bet tā tas nav," piebilda Pudule.
"Šīs vielas, it īpaši tās, ko satur smaržvielas, viņas arī ir ļoti, ļoti toksiskas. Un nenobrieduša bērna plaušās viņš uzkrājās, un ar gadiem tas toksiskums izpaudīsies, un noteikti ir skaidrs tas, ka bērna smadzenes un arī plaušas attīstās vēl pēc 20 gadu vecuma, un, ja katru dienu vai pat dažas reizes nedēļā tās tiek indēti šīm toksiskām vielām, tad šī attīstība tiks kavēta," teica Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste, pulmonoloģe Renāte Snipe.
Viņa norādīja, ka smēķējošs bērns nesasniegs ne savu plaušu funkcijas, ne arī smadzeņu maksimālo potenciālu. Jo īpaši satraucoša ir jauno meiteņu smēķēšana, jo atkarības dēļ arī nākotnē pārāk liels skaits sieviešu no smēķēšanas nespēs atteikties grūtniecības laikā, šādā veidā kaitējot nākamajai paaudzei.
"Ir ļoti jācīnās ar vienreiz lietojamām cigaretēm tāpēc, ka tās ir lētas. Viņas jauniešiem ir visinteresantākās un pieejamākās, tīri no cenas. Un, protams, viņas arī rada milzīgu piesārņojumu dabai," skaidroja Snipe.
Un lai gan Latvijā jauni ierobežojumi industrijas darbu apgrūtina, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) speciālisti jaunākajā pētījumā secina, ka vēl ir kur tiekties.
'Pasaules Veselības organizācijas eksperti ir aprēķinājuši, ka nodoklis ir jākāpina vismaz par 10% un visiem nikotīna izstrādājumiem. Mums šis cenu kāpums netiek līdzi. Īstenībā inflācijai jaunas tas kāpinājuma solis ir par lēnu, lai atstātu iespaidu uz lietošanas paradumiem," norādīja RSU Sabiedrības veselības institūta direktore Anda Ķīvīte-Urtāne.
Sabiedrības veselības speciālisti arī secinājuši, ka nikotīna atkarības ierobežošanas politika kopumā ir gana laba. Taču būtiskākais, kas klibo – reāla palīdzības smēķēšanas atmešanai tiem, kas to vēlas. Tāpat iztrūkst arī efektīvs darbs ar skolēniem.
"Nepietiek tikai vienu reizi ar bērnu parunāt, ja zinātniskie pētījumi rāda, ka tām ir jābūt 10-12 secīgām nodarbībām reizi nedēļā, lai atstātu paliekošu efektu uz bērnu vērtību sistēmu, uz bērna paradumiem," piebilda Ķīvīte-Urtāne.
Dati uzrāda arī vēl kādu satraucošu tendenci. Meitenes sākušas ne vien smēķēt vairāk par zēniem, bet arī vairāk lietot alkoholu un mazāk kustēties.
Šāda tendence novērota visā Eiropā. Taču skaidra secinājuma, kāpēc tā noticis, sabiedrības veselības analītiķiem pagaidām nav.
Resurss: lsm.lv
atjaunots: 2024.g 30.jūnijā | Tukuma Balss (x155)
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|