Kārļa Mīlenbaha vidusskolā līdztekus kompleksajām pusdienām, ko saņem brīvpusdienu ēdāji, ir iespēja ēdienu arī izvēlēties. Gaumes esot dažādas, bet lielu pārpalikumu neesot.
Vairākus gadus brīvpusdienas ēda visi 1.-9. klašu skolēni. Līdz ceturtajai klasei pusdienas apmaksāja valsts, bet pārējiem pašvaldība. Pagājušā gada martā finansiālu apsvērumu dēļ deputāti gan nolēma 7.līdz 9. klašu audzēkņiem par pusdienām vairs nemaksāt.
Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas direktore Daiga Puge atzina, ka līdz ar to vairāki bērni ēd nekvalitatīvāk, “ir vairāk tādu, kas vairāk uz bulciņām, neēd ēdienu, kas būtu viņu vecumam veselīgāks un atbilstošāks”.
No šī gada februāra brīvpusdienas vairs nebūs arī 5. un 6. klašu audzēkņiem. Visu sešu novada skolu 5. un 6. klašu skolēnu ēdināšanai būtu nepieciešams 51 000 eiro, bet pašvaldības maciņā tos atrast nevarot.
Kandavas novada domes priekšsēdētājas vietniece Gunda Cīrule (Latvijas Reģionu apvienība) skaidroja, ka “šāds lēmums, protams, ir nepopulārs, bet valsts no 2020. gada ir pateikusi, ka 1.-4. klašu ēdināšanai dod tikai 0,71 eiro. Līdz ar to mums, pašvaldībai, bija jāatrod 39 000 eiro papildus”.
“Ja mēs skatāmies tīri izglītību, tad mums ir 113 000 eiro pedagogu atalgojumam papildus klāt, kas ir noņemts kā mērķdotācija internāta pedagogiem, un no kaut kurienes tā naudiņa ir jāatrod,” sacīja Cīrule.
Turklāt pusdienas par 1,41 eiro tiekot gatavotas tikai abās lielajās Kandavas skolās, bet visās lauku skolās bijis jauns iepirkums, un pusdienas jau maksājot 1,65 eiro. Līdz ar to pašvaldības dotācija pieaugusi līdz 0,95 eiro.
Kandavas novada izglītības pārvaldes vadītāja Jeļena Šnikvalde atzina, ka šobrīd nevar pateikt, “vai tas ietekmēs, vai neietekmēs skolēnu skaitu, jo ir atstāta sadaļa, ka daudzbērnu ģimenes un trūcīgie var saņemt 50% pašvaldības līdzfinansējumu”
Tāpat 29 bērniem ēdināšanu nodrošinot projekts “PuMPuRS”, kā arī neizmantotās pusdienu porcijas ikviens varot apēst launagā.
Resurss: lsm.lv