|
Gandrīz puse no Latvijas bezdarbniekiem nav vakcinēti pret Covid-19Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: la.lv Jaunākie bezdarba rādītāji par šo gadu liecina - bez darba ir 60.7 tūkstoši cilvēku, kas ir 6,7%. Tostarp - nepilna puse no bezdarbniekiem ir nevakcinētas personas, ReTV Ziņām atzīst Nodarbinātības valsts aģentūras direktore (NVA) Evita Simsone.
E. Simsone: "57% no reģistrētajiem bezdarbniekiem ir vakcinēti, 43% - nevakcinēti. Neskatoties uz sertifikāta esamību vai neesamību, pienākums aktīvi meklēt darbi ir spēkā, piemērota darba kritērijs nav sertifikāta neesamība."
Tomēr - pretēji iepriekš paustajām bažām - kovida pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu neesamības dēļ valstī šobrīd nav būtiski audzis bezdarba līmenis. Darba devēji visdrīzāk raduši dažādas iespējas, kā arī nevakcinētas personas paturēt darbā.
Jānis Hermanis, Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts: "Šīs metodes arī varētu būt diezgan radošas, lai tikai nevajadzētu viņus atlaist. Iespējams, arī paši darbinieki meklē risinājumus, tai skaitā atverot slimības lapas, citus risinājumus pielietojot, lai nebūtu jāšķiras."
Iepriekšējie Ekonomikas ministrijas dati liecināja, ka līdz 15.decembrim nebija vakcinējušies aptuveni 60 tūkstoši nodarbināto, darba roku trūkuma dēļ darba devēji tomēr raduši dažādas iespējas, kā strādājošos darbā saglabāt.
Tikmēr aizvien augsts ir ilgstošo bezdarbnieku skaits, kuri visdrīzāk pat nevēlas atgriezties darba tirgū. Vidējais laiks, kādā bez darba palikušais iekārtojas jaunā darba vietā, ir seši mēneši. Tikmēr vairāk nekā ceturtā daļa aģentūrā reģistrēto klientu ir ilgstošie bezdarbnieki - tādi, kuri darbu nevar atrast ilgāk par gadu.
Evita Simsone: "Cilvēks, kurš jau ir vecumā virs 50 gadiem. Nedaudz lielāks šobrīd ir sieviešu īpatsvars, un cilvēks, kuram tikai vidējā vispārējā izglītība."
Nodarbinātības aģentūrā arī atzīst - veidojas tāds slānis, kuri Latvijā pārtiek vien no pabalstiem. Tam piekrīt arī darba devēji.
Jānis Hermanis: "Tas varbūt ir izveidojies kā dzīves veids. Nonākuši tik tālu, ka nav ieinteresēti meklēt jaunu darbu, jo ir citi kādi ienākumi izveidojušies, vai nu tie ir pabalsti, kāds nelegāls rūpals, varbūt ir piemājas dārziņš."
Runājot par jaunākajiem bezdarba rādītājiem, tad salīdzinājumā ar pērnā gada sākumu bezdarba līmenis samazinājies par vienu procentu, taču dati par gada nogali ir ar citu tendenci, ReTV Ziņām stāsta Evita Simsone.
NVA direktore: "Salīdzinājumā ar oktobra beigām, kad 2021.gadā bija viszemākais reģistrētais bezdarba līmenis, tad skaits ir pieaudzis. Tas ir par nepilniem 7000."
Lai gan dažādi eksperti pērn lēsa, ka ar kovida ierobežojumiem neapmierinātā iedzīvotāju daļa valsti varētu pamest, Nodarbinātības valsts aģentūrā būtisku interesi par darbu ārvalstis nemana. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijā prognozē, ka izbraukušo darba roku skaits tomēr varētu sasniegt desmit tūkstošus.
Resurss: nra.lv/Re:Tv atjaunots: 2022.g 08.janvārī | Tukuma Balss (x506) |
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
| |
Sīkdatnes un privātuma politika (c) 2018-2024 TukumaBalss.lv Visas tiesības aizsargātas Realizācija Tup un Turies |