Eiropā izplatās eksotiskie tīģera odi
Foto: Dylan Beckhold
Eiropā pieaug saslimstība ar tropu drudzi, un iemesls tam – tīģera odu invāzija. Sasilstot klimatam, arvien vairāk invazīvu sugu iekaro jaunus reģionos, drauds pastāv arī Latvijai. Tāpēc ir svarīgi ierobežot pirms tās izplatās pārāk tālu.
Tīģera odi tradicionāli mīt Āzijā un Āfrikā. Šo odu izplatību uz ziemeļiem veicina globālā sasilšana. Šobrīd tie sastopami jau 13 Eiropas Savienības (ES) valstīs, toskait Francijā, Spānijā un Grieķijā. Šis insekts pārnēsā tropu drudzi. Pērn Francijā, neizbraucot no valsts, ar to inficējās 45 cilvēki.
Kā portālam lsm.lv stāstīja entomologs Voldemārs Spuņģis, ka "zināms risks Latvijai pastāv. It īpaši ar ziedu kravām un augļu kravām. Ja tur konteinerā salikti, varbūt atdzesēti. Odi labi pacieš temperatūras, un viņi var pie mums ierasties. Tīģera odi ir bīstamāki par citu sugu odiem, jo izplata vīrusu. Latvijā mīt 35 odu sugas, kuras veselību neapdraud.
Francijā tīģera odus cenšas ierobežot, dabā izlaižot sterilus odu tēviņus, kurus izaudzē laboratorijās.Šādiem tēviņiem būs sterilizējoša iedarbība uz savvaļas odu mātītēm. Citiem vārdiem sakot, mātītes, kas būs pārojušās ar šiem odiem, dēs olas, taču no tām neattīstīsies kāpurs.
Viena šāda laboratorija, kur audzē dažādu sugu sterilus dzēlējodus, ir Starptautiskās atomenerģijas aģentūras laboratorija netālu no Vīnes, Austrijā. Katru nedēļu te izšķiļas simtiem tūkstošu kāpuru. Tos sašķiro, atdala tēviņus, kurus apstaro ar gamma stariem.
Kā norādījuši pētnieki, sasilstot klimatam, arvien vairāk invazīvu sugu iekaro jaunus reģionos. Tāpēc ir svarīgi ierobežot pirms tās izplatās pārāk tālu. Metode ir videi draudzīga. Latvijā nav vajadzības izmantot šādu metodi, jo odu invāzija nav tik plaša kā citur Eiropā.
atjaunots: 2024.g 26.jūnijā | Tukuma Balss (x299)
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|