Atceroties 20. gadsimta iespaidīgāko nevardarbīgās pretošanās akciju - Baltijas ceļu
Foto: Wikipedia
Baltijas ceļš ir viena no 20. gadsimta iespaidīgākajām nevardarbīgās pretošanās akcijām. Vairāk nekā 600 kilometru garumā tajā piedalījās vairāk nekā miljons Baltijas valstu iedzīvotāju. Latviešu, lietuviešu un igauņu sadošanās rokās no Viļņas caur Rīgu līdz Tallinai notika 1989. gada 23. augusta vakarā, pieminot pirms 50 gadiem noslēgto PSRS un Vācijas vienošanos par Austrumeiropas sadalīšanu, kas noteica Baltijas valstu un visa reģiona likteņus – padomju un nacistu okupāciju, neatkarības zaudēšanu. Reizē tā bija arī prasība pēc neatkarības atjaunošanas, ko kritizēja PSRS centrālās varas iestādes.
Baltijas ceļu organizēja tikpat vērienīgas organizācijas kā pati akcija – masveidīgās Baltijas valstu Tautas frontes. Latvijas Tautas fronte tobrīd bija pati lielākā sabiedriskā organizācija, kurai piederēja pat līdz 250 000 biedru visā Latvijā. Latvijas Tautas frontes organizatoriskais spēks ļāva arī vērienīgo akciju sarīkot, nodrošinot cilvēku ķēdes nepārtrauktību.
Baltijas ceļš ir ne tikai Atmodas laika piemineklis, tas ir arī apliecinājums spējai būt vienotiem izšķirošos vēstures brīžos – tad, kad izšķiras gan katra paša, gan tautas un valsts nākotne. Šajā reizē, atšķirībā no traģiskākiem vēstures pagrieziena brīžiem, pietika ar klātbūšanu, kas guva atbalsi demokrātiskās pasaules medijos kā baltiešu prasība pēc brīvības – pirmajā lappusē akcija iekļuva "The Sun", "The Daily Telegraphy", un "The Times", lai gan ne pirmajā lappusē, tomēr Baltijas ceļš tika plaši aprakstīts arī "The New York Times".
Akcijas mērķis bija pievērst vietējās un starptautiskās sabiedrības uzmanību nelikumīgajiem apstākļiem, kādos Baltijas valstis tika pievienotas Padomju Sociālistisko Valstu Savienībai (PSRS), akcentējot 23.08.1939. noslēgtā Vācijas un PSRS neuzbrukšanas līguma (Molotova–Ribentropa pakta) izšķirošo nozīmi turpmākajā Baltijas okupācijā un aneksijā 1940. gadā. Cauri visām trim Baltijas valstīm dzīvā ķēdē sastājās miljoniem cilvēku. Tas bija arī uzskatāms apliecinājums starptautiskajai sabiedrībai, ka idejām par Baltijas valstu neatkarību ir plašs tautas atbalsts. Akcija tika īstenota, cieši sadarbojoties Baltijas tautu kustībām, un ir viens no spilgtākajiem Baltijas tautu un to pārstāvošo organizāciju sadarbības piemēriem. Baltijas ceļam bija plaša starptautiska rezonanse un tas deva spēcīgu impulsu turpmākajiem notikumiem Eiropā, kas noveda pie vairāku Eiropas valstu komunistisko režīmu sabrukuma.
Resurss: lsm.lv
atjaunots: 2024.g 23.augustā | Tukuma Balss (x204)
|
Pasākumi Aktuāli
Aptauja
|